İÇİM'DE SAĞLIK VAR

Sağlıklı nesillerin formülü ; ``Süt ve Süt Ürünleri``


Ergenlik, bebeklikten sonra büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Dolayısıyla besinlere ihtiyaç yükselmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı bebeklerde 400 mg, çocuklarda 500-700 mg arası, ergenlikte 1300 mg civarındadır. Yetişkinlerde 800-1000 mg, gebelikte 1200 mg, emziren annede 1000 mg, yaşlılarda ise 1300 mg’dır.

Ilk 6 ay sadece anne sütü


• Süt, yaşamımıza başladığımız andan itibaren aldığımız ilk besindir. Sayısız faydaları sayesinde ilk 6 ay tek başına anne sütü ile beslenmemiz sağlanabilir. Bebeklerin ilk 6 ay su dahil hiçbir besin verilmeden sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilmektedir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenmenin ardından uygun ek besine devam edilerek 1.3 milyon bebeğin ölümünün önlenebileceği hesaplanmaktadır. Hastalıkların önlenmesi, maliyetinin çok düşük olması, bebeğin büyüme ve gelişmesinin tamamlanması için anne sütü en uygun ve ekonomik beslenme şeklidir. Anne sütü alan bebeklerde başta enfeksiyon olmak üzere, birçok hastalığın görülme sıklığı azalmakta ve beyin gelişimi daha iyi hale gelmektedir.


• Anne sütü içeriği: Her annenin süt içeriği ve kalitesi aynı değildir. Anne sütünün içeriği; annenin yaşına, bebeğin kaçıncı hafta doğduğuna, emzirme zamanına göre değişebilir. Anne sütünün içindeki proteinler, inek sütündekine göre daha kolay sindirilip emilebilir. İnek sütündeki Beta laktoglobulin (protein) denen ve bebeğe alerji yapabilen protein anne sütünde yoktur.


• Anne sütündeki Taurin proteini, inek sütüne göre 30-40 kat daha çoktur ve bu protein bebeğin büyümesine yardımcı olur. Anne sütünün içerdiği yağ asitleri çocuğun beyin gelişiminde, göz fonksiyonlarında

ve hücrelerinin yapımında kullanılır. Emzirmede ilk gelen süt yağ açısından fakir, karbonhidratlar açısından zengindir. Beslenme uzadıkça çocuk sütün yağlı kısmına varır ve doygunluk hissiyle memeyi bırakır. Yağlı süt, enerjinin yanı sıra doygunluk verdiğinden bebek rahatlıkla uyur. Onun için anneler, sütü her verdiklerinde bir memeyi tamamen boşaltmalıdırlar. • Sütün içindeki vitaminler, hazırlanma ve işlenme kaybına uğramadıklarından emilimleri oldukça fazladır. Bu vitaminler bebeğin hastalıklara karşı korunması, hücresel sağlıklarının devamlılığı için gerekir. Bebeğin bağırsaklarında oluşması istenilen yararlı bakterilerin gelişimi için gerekli olan maddeler anne sütündedir. Ayrıca bunlar, zararlı bakterilerin de yerleşmesine engel olurlar.

Kalsiyum için süt• Bebeklik ve çocukluk çağındaki beslenme, ileri yaşlardaki sağlığımızın belirleyici adımlarını oluşturmaktadır. Süt, kalsiyum açısından en önemli besin kaynağıdır. Kemik sağlığı için özellikle beslenme büyük öneme sahiptir. Kemik yoğunluğu açısından elzem olan temel besin öğeleri kalsiyum, fosfor ve D vitamini olup; kaynakları süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum depolarının azalması ve kemik yoğunluğunda zayıflama osteoporoz ile ilişkilidir. Kronik ve ileri derecede D vitamini yetersizliği, kemik matriksinde mineralizasyon eksikliği ve osteoid yoğunluğunda azalma semptomları da osteomalasia ile ilişkilidir.

• İnsan yaşamının farklı evrelerinde kemik mineral yoğunluğu değişmektedir. Çocukluk ve adolesan dönemde kemik yoğunluğu hızla arttığı için beslenme önemli bir yere sahiptir. Maksimum kemik yoğunluğu 25-35 yaşları arasında oluşurken, ilerleyen yaşlarda kalsiyum alımı artsa da kemik yoğunluğu artmamaktadır:

Süt içmeyen peynir ve yoğurt yesin


• Gençler için sağlıklı bir beslenme düzeni, mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermelidir. Ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacı kemiklerin büyüme ve gelişmesine bağlı olarak özellikle çok yüksektir. Günde 500ml. süt veya eşdeğer miktarda peynir veya yoğurt, gençlerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Küçük bir kase yoğurt veya küçük bir parça peynir, bir bardak sütün yerine geçebilir. Süt aynı zamanda enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve yemek arası içecek olarak dişleri de korur.• Süt ve süt ürünleri, gıdalara ilgisini kaybeden kişiler için özellikle önemlidir. Süt, çeşitli gıdalarda çeşitli pişirme şekilleri ile kullanılabilir. Soslarda, pudinglerde, kahvaltılarda veya soğuk ve sıcak içeceklerde kullanılabilir. Süt ve peynir besleyiciliği arttırmak için diğer gıdalara eklenebilir (çorbalar, püreler gibi).


Reklamlarımız

SEDEF İYBARMutfağı

SEDEF İYBAR
SİZİN İÇİN HAZIRLADI
Detaylar
X Ülker İçim'in lezzet dolu dünyasının yeniliklerinden siz de haberdar olmak ister misiniz?
Aşağıdaki bilgileri doldurun, aylık bültenlerimizi sizlerle paylaşalım!

İsim
Soyad
E-Mail